Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huijausryöppy: Ilmoitukset pankkitunnuskalastelusta nelinkertaistuivat lokakuussa – "Yksi ryhmä ollut erityisen aktiivinen kahden viimeisen viikon aikana"

6:00Pankkitunnuskalasteluissa synkkä lokakuu – ilmoitukset kyberturvallisuuskeskukseen nelinkertaistuivatKatso videolta uusimmat täsmävinkit, kuinka voit välttää ovelat huijaukset!
Julkaistu 02.11.2021 17:58
Toimittajan kuva
Janne Ahjopalo

janne.ahjopalo@mtv.fi

Rikolliset kalastelevat kansalaisten pankkitunnuksia nyt aktiivisesti. Parin viime viikon aikana huijauksia on tullut erityisesti sähköpostilla.

Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin kyberturvallisuuskeskukseen on tehty liki 500 pankkihuijausilmoitusta lokakuussa, mikä on nelinkertainen määrä viime vuoden lokakuuhun mennessä.

– Teknisten jälkien perusteella meillä on oletuksena, että 2–3 tekijäryhmää on aktivoitunut tekemään yhtä aikaa näitä tunnuskalasteluja. Yksi näistä ryhmistä on lähettänyt erityisen aktiivisesti viestejä lokakuun kahden viimeisen viikon aikana, kertoo Traficomin tietoturva-asiantuntija Ville Kontinen.

Osaltaan ilmoitusten määrää on voinut lisätä kansalaisten parantunut valveutuneisuus huijauksista, joita media on kertonut paljon. Ilmoituksia Traficomiin tekevät kansalaisten lisäksi yritykset, poliisi ja finanssisektori. 

Lue myös: Iinan äiti joutui harvinaisen röyhkeän huijausyrityksen kohteeksi Whatsappissa – tekotapa oli viranomaisellekin uusi

Jo yhdeksän miljoona euroa huijareille

Verkkopankkitunnusten kalastelu on aiheuttanut tänä vuonna lokakuun loppuun mennessä liki yhdeksän miljoonan euron vahingot. Rikosilmoituksia on kirjattu tänä vuonna yli 700.

– Pankkihuijaukset ovat selvästi tämän vuoden riesa. Lokakuussa uhreja on lähestytty erityisesti sähköpostilla, paljastaa Poliisihallituksen poliisitarkastaja .

Tuomas Pöyhönen

Sähköpostin lisäksi huijausviestejä tulee tekstiviestinä. Lisäksi kansalainen voi eksyä huijaussivustolle netin hakukoneen kautta. Huijausten riskialttein ikäryhmä ovat 70–79-vuotiaat. Miehiä ja naisia on huijatuissa tasavahvasti.

Katso videolta uusimmat täsmävinkit, kuinka voit välttää ovelat huijaukset!

Lisää aiheesta:

Kyberturvallisuuskeskus varoittaa: Poliisin nimissä soitellaan huijauspuheluitaKyberturvallisuuskeskus varoittaa: Tämän viranomaisen nimissä huijataan nyt Katalaa tekoälyhuijausta havaittu maailmalla – rikolliset tekeytyneet uhrin lapseksiSuomalaiset menettäneet alkuvuonna huijareille yli 10 miljoonaa euroa – pankit estäneet huijauksia miljoonien edestäVerkkopankkitunnuksien kalastelu jyrkässä nousussa – "Tänä vuonna tullaan tekemään ennätyksiä"Tarkkana verkossa! Useiden pankkien nimissä lähetettyjä huijausviestejä tulvii nyt suomalaisille
VerkkohuijauksetHuijauksetMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Verkkohuijaukset
  • Eilen15:12
    Digi

    Ajanvaraus hammashoitajalle? Varo tätä huijausta!

  • 21.11.12:15
    Black Friday

    Odotatko pakettia? Näin sinua saatetaan nyt yrittää huijata

  • 19.11.13:06
    Elisa

    Saitko viestin "Elisalta"? Tällaisista huijauksista raportoidaan nyt

  • 18.11.14:38
    Rikos

    Tekaistua Suomi.fi-sivustoa hyödyntänyt mies vangittu – uhrit menettäneet kymmeniä tuhansia

  • 15.11.14:45
    S-pankki

    Huijausvaroitus: Saitko tällaisen viestin "S-Pankilta"? Älä mene lankaan!