Suunnistuksen maailmanmestarin ja Vuoden urheilijaksi tammikuussa valitun Minna Kaupin tämä kausi on alkanut sairastellen, kertoi perjantain Helsingin Sanomat.
Kauppi toipuu keuhkokuumeesta, eikä todennäköisesti osallistu maailmancupin avaukseen kahden viikon päästä Porvoossa.
- Tämä kesä meni säätämiseksi, Kauppi totesi HS:lle.
Hänellä on ollut harjoittelutaukoa jo yli kaksi viikkoa ja lisää on tulossa. Ensi viikolla hän aikoo kuitenkin kokeilla juoksemista, vaikkei tunnekaan oloaan täysin terveeksi.
- On sellainen fiilis, ettei jaksa. Tuntuu, että jalassa on kuula, jota ei jaksa raahata. Vähän sellainen vankiolo, hän kuvaili.
Maailmancupin avauksen lisäksi Kaupilta on jäämässä väliin Jukolan viesti, joka käydään pari päivää myöhemmin. MM-kisat pidetään elokuussa Ranskassa, jossa muu maajoukkue kävi jo tutustumismatkalla. Kauppi aikoo tehdä oman tutustumisensa kisapaikalle juuri Jukolan aikoihin.
