Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsinki-Vantaan lentokentällä alpakkayllätys – näin kommentoi Finavia

0:34Yllätys Helsinki-Vantaan lähtöaulassa: Alpakoita!Katso video: Lentoaseman aulassa nähtiin poikkeuksellisen pörröinen kaksikko!
Julkaistu 31.01.2025 15:04
Toimittajan kuva
Leo Jaakkonen

leo.jaakkonen@mtv.fi

Alpakat ovat harvinainen näky lentokentällä – muut lemmikit eivät niinkään.

Moni matkustaja sai hieraista silmiään Helsinki-Vantaan lentoaseman lähtöaulassa perjantaina. Paikalla oli tavallisten ihmismatkustajien lisäksi kaksi alpakkaa.

Paikalle sattui myös MTV Uutisten Eurooppa-kirjeenvaihtaja Janne Puumalainen. Hän kertoo, että alpakoilla oli ihmissaattajat.

– Huvittuneilta ja yllättyneiltä näyttäviä matkustajia oli paljon ympärillä, muun muassa yksi ryhmä aasialaisia turisteja, Puumalainen kertoo hämmästyttävästä näystä.

Katso artikkelin videolta, miten rauhalliset alpakat sulautuivat kiireisen lentokentän vilinään.

Lemmikkejä usein vastaanottamassa

Lemmikit eivät ole täysin poikkeuksellinen näky lentokentällä, kertoo Finavian lentomatkustamisen palveluista vastaava johtaja Hanna Hämäläinen.

– Tuloaulassa on usein vastaanottajia, joilla on oma lemmikki matkassa. On ihana nähdä, kun lemmikki on vastaanottamassa omaa läheistään.

Vastaanottokomiteasta oli näidenkin alpakoiden tapauksessa kysymys. Lennolle ne eivät olleet menossa.

Matkustavia eläimiä päivittäin

Harvemmin lentokentällä nähtävät eläimet ovat niin suuria kuin perjantain pörröiset nelijalkaiset. Finavialla oli Hämäläisen mukaan ennakkotieto saapuvista alpakoista.

– Lähtökohtaisesti toivomme, että lentoasemalle ei tuoda suurikokoisia lemmikkejä, jotta matkustajien liikkuminen olisi sujuvaa. Pitää myös huomioida, että lentoaseman hälinä voi olla lemmikille pelottavaa.

Eläimiä ei ole ainoastaan ilahduttamassa lennoilta saapuvia, vaan Hämäläisen mukaan lemmikkejä myös matkustaa lennoilla päivittäin.

Alpakan kanssa lentämisen mahdollisuuksista kannattaa Hämäläisen mukaan kysyä lentoyhtiöltä.

Lisää aiheesta:

Mitä ihmettä? Kalkkuna, riikinkukko, possu ja poni – nämäkin eläimet on nähty lentokoneen matkustamossaHelsinki-Vantaan ruuhkat: Kaksi tuotetta nousi esiinArto odotti vaimonsa kanssa kaksi tuntia laukkujaan täpötäydellä Helsinki-Vantaalla: "Kaikilla ei maskeja, tilanne ei hallinnassa" – mies ylistää lomakohteen koronatoimiaHelsinki-Vantaan lentoasemalle avattiin koirien oma lounge ensimmäisten joukossa koko maailmassa – koiranpentu Ansa kävi tutustumassa tiloihinLentomatka voi viedä lemmikin hengen – näin koirat matkustavat FinnairillaKuin kuka tahansa lentomatkustaja – erikoinen koirakuva huvittaa somessa
Luonto ja eläimetFinaviaLentokentätHelsinki-VantaaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 06:35
    Hyvän mielen jutut

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittaamaan

  • Eilen05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut

  • ke21:00
    Kalat ja vesieläimet

    Jäämeren uumenista löytyi "kuolemapallo"

  • ke10:17
    Sudet

    Susi yritti napata metsästyskoiraa omistajan sylistä – poikkeuksellisesti käyttäytynyt eläin lopetettu

  • ti12:04
    Sankaritarinat

    "Ensin vähän suutuin" – Zorro-koira sai hepulin ja pelasti ripeydellään vanhuksen