Helsingin kouluissa safkataan, liikataan ja relataan
Helsingin ala-asteilla huokuu kevään mittaan iloinen tekemisen meininki, kun koulujen ruokapalveluista vastaava Helsinki Catering järjestää oppilaille Safkaa, liikkaa, relaa! -tapahtuman. Tapahtuma pureutuu koululaisten hyvän olon peruspilareihin - maukkaaseen ja terveelliseen ruokaan, monipuoliseen ja säännölliseen liikuntaan sekä riittävään lepoon ja rentoutumiseen. Markkinointitiedottaja Mikael Neuvosen mukaan idea tapahtumaan saatiin, kun Helsinki Cateringissä huomattiin koululaisten kokopäiväisen hyvinvoinnin kaipaavan terästystä.
Tomaatit, Paprikat ja Sipulit seikkailevat
Tapahtumapäivinä oppilaat pääsevät menoon mukaan työskentelemällä ryhmissä neljässä työpisteessä. Tomerien Tomaattien, Pirteiden Paprikoiden ja Salaisten Sipuleiden seikkailuja työpisteissä ohjaa hyvän ja terveellisen ruuan tuntija Helca-neiti tai Heikki-herra. Safkaa monipuolisesti! -pisteessä tutustutaan hyvinvoinnin kannalta oikeisiin ruokavalintoihin. Oman makunsa mukaisen välipalan koululaiset pääsevät valmistamaan Kokkaa välipala! - pisteessä. Liikkaa! -työpiste puolestaan johdattelee liikunnan riemuihin tutustuttamalla helppoihin liikuntalajeihin ja erilaisiin liikuntavälineisiin. Kata aamiainen kahdelle! -pisteessä luokan valitsema ryhmä suunnittelee aamiaismenun ja kattauksen kahdelle.
Neuvosen mukan tapahtumaan ottaa kevään aikana osaa 15 ala-astetta. Ensimmäisenä safkaamaan, liikkaamaan ja relaamaan pääsevät Laakavuoren ala-asteen oppilaat 13. helmikuuta, ja kevään viimeistä teemapäivää vietetään 8. toukokuuta Malminkartanossa. - Tapahtuma on jo herättänyt siinä määrin kiinnostusta, että sitä saatetaan jatkaa ja laajentaa ensi syksynä, Neuvonen kertoo. Neuvonen uskoo oppilaiden osallistuvan innokkasti tapahtumapäivien ohjelmaan. - Kyllä tässä on sellainen hyvä tekemisen meininki, kun koululaiset pääsevät itse touhuamaan työpisteissä, Neuvonen pohtii. (Lähde: Finfood)
Uusimmat
-
07:02
Kuka voittaa Mestarien liigan? C Moren studiosta kovaa kritiikkiä ennakkosuosikille – "En halua nähdä heitä finaalissa!"
-
07:02
Hiihtomaajoukkueen pariskunta joutui Oberstdorfissa outoon tilanteeseen: "On reissua jonkun verran jäljellä"
-
06:57
Nyt löytyi aamu-unisen unelmatyö! Palkkaa 1700 euroa, "pakko" nukkua muun muassa 5 tähden hotellissa
-
06:54
Tiger Woods ei saa syytettä holtittomasta ajosta
-
06:48
Tältä näyttää venäläinen Sputnik-rokotetehdas – CNN pääsi tutustumaan miljoonia rokotteita tuottavaan paikkaan
-
06:35
Pelicans-lupaukselle tuli todellinen pikakomennus – pamahti Lappeenrantaan kesken SM-liigaottelun: "Olin just menossa suihkuun, kun puhelin soi"
-
06:34
Lehti: New Yorkissa leviää uusi huolestuttava koronavirusmuunnos
-
06:31
Australia hyväksyi lain, joka velvoittaa Facebookin ja Googlen maksamaan kymmeniä miljoonia käyttämistään uutisista – laki voisi toimia myös maailmanlaajuisena mallina
-
06:31
Kuittaatko sinäkin tämän autosi pikkuvian olankohautuksella? Ei kannattaisi – voi johtaa jopa ajokieltoon
-
06:26
Dallasin suomalaiset naulasivat voiton Floridasta – Joel Kiviranta ja Esa Lindell heiluttivat verkkoa
-
06:17
Näin HUS aikoo turvata koronateholla olevien hoidon – vapaaehtoisille hoitajille satanen lisää palkkaa: "Kyse ei koronalisästä"
-
06:15
Torstain suomalaiset Oberstdorfin MM-kisoissa: Ensimmäiset mitalit laitetaan jakoon – 11 suomalaista MM-näyttämöllä
-
06:04
Kotietsintä paljasti poliitikko Torssosen hahmotelmat salaisesta sissiarmeijasta: Tällaisia olivat muistiinpanot ja hurjat soveltuvuusehdot "Valkoisille susille"
-
06:01
MM-järjestäjiltä päätös kohutuista kisaladuista – norjalaiset epäileväisinä
-
05:58
Yllätyspaljastus: suomalainen menestysvalmentaja myöntää keskustelut NHL:ään
-
05:57
"Sinulla on oikeus 136,99 EUR veronpalautukseen” – huijarit saivat verottajan palautekanavat täyttymään yhteydenotoista
-
05:53
Miksi koronarokotteiden toimitukset eivät suju? Lääkeyhtiöpomot EU-parlamentin tentattavana
-
05:38
Pfizerin koronarokote osoittautui jättitutkimuksessa 94-prosenttisen tehokkaaksi – yhteensä kaikkia koronarokotteita annettu jo yli 217 miljoonaa
-
05:38
Mistä kiikastaa, kun maski unohtuu ja muista rajoituksista laistetaan? Asiantuntija: "Kun on tehty pitkään hyvää, ajatellaan helposti, että nyt voi vähän lipsahtaa"
-
00:09
Real Madrid sai ison helpotuksen – Ferland Mendy täräytti häikäisevän osuman
-
Lataa lisää