Legendaarinen Kummeli-kokoonpano suuntaa marraskuussa mittavalle Suomen-kiertueelle, mutta se ei ole poppoon keulakuva Heikki Silvennoisen mukaan mikään rahantahkomis-kiertue.
Heikki Silvennoinen, Timo Kahilainen, Heikki Hela ja Heikki Vihinen starttaavat nauruhermoja kutkuttavalle turneelle marraskuun 5. päivä Porista.
55-vuotias Silvennoinen tunnustaa olevansa edelleen yllättynyt siitä, kuinka pienestä jutusta lähtenyt Kummeli jaksaa kiinnostaa suomalaisia sukupolvesta toiseen.
– Eihän tätä jaksaisi tehdä, ellei yleisö jaksaisi katsoa tätä meidän menoa eika se nauraisi meille. Tämä koko Kummelin ympärille rakentunut menestys on yllättänyt, Silvennoinen tunnustaa Viihdeuutisille.
Suomalaisten sydämiin asettuneet Kummeli-hahmot ovat naurattaneet jo 18 vuoden ajan ja esimerkiksi sarjan dvd:t ovat tuottaneet miljoonien tulot.
Uusi kiertue ei ole Silvennoisen mukaan kuitenkaan mikään kultakaivos.
– Ei tällä todellakaan tahkota rahaa. Keikkaliksat eivät ole samalla tasolla kuin vuonna 1994, joten ei tässä puhuta mistään Jari Sillanpään tai Kari Tapion kiertuetuloista. Eikä meidän tarkoituksena ole edes tehdä rahaa, kunhan saadaan kymmenhenkiselle porukalle kohtuullinen toimeentulo.
Silvennoisen mukaan kiertueella on luvassa myös joitain vanhoja-uusia hahmoja tuttujen Mauno Ahosen ja Matti Näsän lisäksi.
– Joitain hahmoja tulee kaivettua naftaliinista. Ja meidän oli tarkoitus nimetä kiertue Kummelin ensimmäiseksi jäähyväiskierteeksi, jotta voimme tehdä myöhemmin lisää kiertueita, huumorimies lupaa.
(MTV3)