Pituushypyn kaksinkertainen olympiavoittaja Heike Drechsler ei kilpaile yleisurheilun MM-kilpailuissa elokuussa. Saksalaisen kilpailemisen estää akillesjännevamma. Vamman vakavuus selvisi keskiviikkona Sveitsin Baselissa tehdyssä magneettitutkimuksessa.
-En ole koskaan kokenut tällaista kautta, mutta en anna sen masentaa itseäni. Lähden ensin viikon lomalle poikani Tonin kanssa ja menen sitten akillesleikkaukseen, Drechsler kommentoi.
Hän on kilpaillut tällä kaudella vain kerran, Roomassa 11. heinäkuuta. Tulos oli vaatimaton 607, kun sitä vertaa saksalaisen uran parhaaseen leiskaukseen 748 vuodelta 1992.
Drechslerin jalka operoidaan 7. elokuuta. Akillesjänteen toipuminen ratkaisee, pystyykö 38-vuotias urheilija jatkamaan uraansa Ateenan olympialaisiin asti.
-Toipumista helpottaa varmasti se, että rakastan pituushyppyä, Drechsler sanoi.
Rakkaudesta lajiin kertoo myös pitkä ura: Drechslerin ensimmäisen (MM-Helsinki 1983) ja tuoreimman arvovoiton (Sydneyn olympialaiset 2000) väliä on 17 vuotta.
(MTV3-STT)