Hänninen: Rengasvalinta ei onnistunut

Julkaistu 20.01.2011 19:25(Päivitetty 20.01.2011 19:29)

Monte Carlon rallissa sääolot muuttuvat nopeasti ja se tuli jälleen kerran todistettua torstain etapilla.

Kilpailun tulosluettelo muotoutui toisen kilpailupäivän kahden viimeisen erikoiskokeen aikana täysin uusiksi, kun sankka lumisade yllätti rallin kärkikaksikon Skodan Juho Hännisen sekä 51 sekunnin päässä toisena ajaneen Peugeotin Petter Solbergin.

Kaksikko starttasi lumen peittämille 23,05 km ja 24,13 km mittaisille erikoiskokeille talvirenkaiden sijasta välikelin asfalttirenkailla. Kummankin ajo illan viimeisillä erikoiskokeilla oli sen jälkeen vain selviytymistaistelua erikoiskokeiden maaliin.

- Joskus rengasvalinnoissa pitää ottaa riskejä, nyt valinta ei vain onnistunut, Hänninen totesi.

Väärän rengasvalinnan myötä Hännisen kärkipaikka vaihtui sijaan kuusi, kun Solberg putosi sijalle seitsemän. Hännisen ero kärjessä ajavaan Ranskan Bryan Bouffieriin kasvoi 2.36 minuuttiin kun ero ennen illan kahta viimeistä erikoiskoetta oli suomalaiskuljettajan eduksi 1.37 minuuttia.

Vaikka kärki karkasi kauas Hänninen ei kuitenkaan aio antaa edes voiton suhteen vielä periksi.

- Olen tyytyväinen jo siitä, että yleensä pääsin molemmat pätkät ilman ulosajoja läpi. Keskitin kaiken keskittymisen vain siihen etten tee ajovirhettä. Se olisi näissä ajo-olosuhteissa ollut varsin helppo tehtävä. Nyt olemme kisassa edelleen mukana ja matka jatkuu, Hänninen totesi.

- Loppuun asti vedetään täysillä. Niin kauan kun pätkiä on tähteellä, niin ajan niin kovaa kuin osaan. Tämä on rallia, mitä vain voi vielä tapahtua. Matkaa on vielä jäljellä, suomalainen pohti.

Lue myös:

"Vanha kettu" hallitsi Monten lumiolosuhteet – Hänninen romahti

(MTV3)