Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Häikäisevä Tappara mykistää SM-liigan finaaleissa – jopa Pelicansin Tommi Niemelä myöntää: "Pitää ihailla"

0:37Siim Liivikiltä kyselevä huomio Pelicansin vaihtopenkiltä: "Uskooko ihan kaikki?"Siim Liivikiltä kyselevä huomio Pelicansin vaihtopenkiltä: "Uskooko ihan kaikki?"
Julkaistu 23.04.2024 05:55

ILARI SAVONEN, LAHTI – MTV URHEILU

Vaikka Pelicans on hallinnut pitkiä pätkiä finaalisarjan aikana, ei se ole loppupeleissä mahtanut mitään mykistävän Tapparan alla. Kun puhutaan voittamisesta, Tappara näyttää suuruutensa. Tätä todistettiin taas kerran maanantaina Lahdessa, kun Tappara ratkoi peliä ottelun toisessa erässä.

Heikki Liedes oli vienyt ohjausmaalillaan Tapparan johtoon ensimmäisen kaksikymppisen aikana. Erätauon jälkeen Lahdessa alkoi tapahtua.

Vaikka Pelicans aloitti erän lupaavasti, kotijoukkueen pelin pakottaminen alkoi lyödä koiville. Tappara haistoi saumat ja iski.

Veli-Matti Savinainen ylivoimalla: 0–2.

LISÄÄ AIHEESTA: Rikard Grönborg ihaili Veli-Matti Savinaisen häikäisevää temppua – "Ihan maailmanluokkaa"

Joni Tuulola läpiajosta: 0–3.

Eikä sekään riittänyt. Tappara jatkoi hirmuista myllytystä ja loi paikkoja Pelicansin päädyssä.

Vain kotijoukkueen maalivahdin Niklas Kokon maagisuus piti numerot aisoissa.

– Tiedämme sen, että miten kärsivällinen jengi Tappara on. Meidän pitäisi pystyä vastaamaan tuohon niin, ettemme lähtisi pakottamaan peliä. Pitää ihailla heidän vahvuuksiaan. Onhan se kiekkopelissä mahtava nähdä, kun joku tekee asioita erittäin hyvin. Eikä tarvitse puhua lätkäpelistä, vaan voidaan puhua ihan mistä tahansa elämän osa-alueesta. Silloin kun ammattilaiset tekevät asioita aivan vimpan päälle, niin onhan se makeaa. Sehän tässä hienoa onkin, eikä mitään heiltä pois, Pelicansin päävalmentaja Tommi Niemelä sanoi MTV Urheilulle, kun häneltä kysyi vastustajajoukkue Tapparan maagisuudesta.

– Totta kai olemme siinä kiinni, että mitä me voisimme tehdä paremmin ja millä tavalla me voisimme löytää vielä seuraavan askeleen. Koska tällä hetkellä se parantaminen, mitä ehkä olemme tuossa piirun verran tehneet, ei vielä riitä, Niemelä jatkoi.

Ottelun kolmannessa erässä näytti jo hetkittäin siltä, että Pelicansin usko oli koetuksella. MTV Urheilun kaukalonlaitakommentaattori Siim Liivik kyseli suorassa lähetyksessä sen perään, että uskovatko kaikki Pelicansin pelaajat siihen, että he voivat nousta vielä takaa tasoihin.

Havaitsiko jonkinlaista uskonpuutetta, Pelicansin päävalmentaja Tommi Niemelä?

– Kyllä mää luulen, että enemmän kyse oli turhautumisesta, ei niinkään uskon puutteesta. Kyllä tuossa on kauden aikana noussut joukkueen tekemistä kohtaan niin vahva usko, että en näe millään tapaa niin, että sen kanssa olisi jotain puutteita. Totta kai kun kaikki haluavat ratkoa ja kaikki haluaisivat pystyä parhaimpaan ja silloin kun homma ei ehkä toimi niin kuin haluaisi, niin silloin se olotila purkaantuu tietyllä tapaa. Osalla se näkyy yliyrittämisenä tai lisäyrittämisenä ja osalla se saattaa näkyä niin, että tulee pieni hiljaisuus. Kyllä tuolla kova usko omaan tekemiseen oli. Toki, jos häviämme 2–3, niin silloin emme ole olleet niin hyviä, mitä meidän pitäisi olla ja silloin meidän pitäisi pystyä parempaan, Niemelä ynnäili.

0:58Ari Vallinilta palopuhe Pelicansin pelaamisesta: "Pitäisi tajuta se"Ari Vallinilta palopuhe Pelicansin pelaamisesta: "Pitäisi tajuta se"

Pelicansilla finaalisarjan ja koko kevään ehdoton hahmo on ollut 20-vuotias torjuja Niklas Kokko, joka on säväyttänyt tolppien välissä. Häntä ei voi syyttää yhtään niistä maaleista, joita Tappara on hänen taaksensa takonut.

– Hän on erinomainen nuori torjuja. Hänen pelipäänsä ja rentous arkitoiminnassa on ihailtavalla tasolla. Hänellä on tietyllä tapaa hyvää egoismia siitä, että huippuvahdin pitää tietää, jos hän on hyvä. Hän haluaa kovasti kilpailla toisia vastaan, ja he ovat löytäneet hyvän vuorovaikutuksen Toni Pasurin (Pelicansin maalivahtivalmentaja) kanssa. ”Nikke” on luottanut Toniin ja Pasurin panosta ei voi vähätellä yhtään, Niemelä kehuu, tiivistäen Kokosta:

– Tapa, miten hän arjessa toimii ja pelaa – siinä on mahtava nuori mies. 

Finaalisarja jatkuu keskiviikkona Tampereella.

6:14Kiekkokaukalossa ihastuttavalla Aatu Jämsenillä takanaan vaikea kausi: "Ei ole itsestäänselvää, että pysyy terveenä"Kiekkokaukalossa ihastuttavalla Aatu Jämsenillä takanaan vaikea kausi: "Ei ole itsestäänselvää, että pysyy terveenä"

7:46Tapparan salainen ase Petteri Puhakka tietää, mitä maalinteko vaatii: "Oveluutta ennen kaikkea"Tapparan salainen ase Petteri Puhakka tietää, mitä maalinteko vaatii: "Oveluutta ennen kaikkea"

Lisää aiheesta:

Kommentti: SM-liigan finaalit, isät vastaan pojatChristian Heljanko tekee nyt mieletöntä jälkeä SM-liigassa – tähtiveskarilta väkevä puheenvuoro Tapparan hurjasta muutoksestaPetteri Sihvoselta jäätävän kova väite Tapparasta – yksi mies takaa Pelicansille jättiyllätyksen saumanJori Lehterä tähdittää uskomatonta yhdistelmää, jossa kaikki ovat SM-liigan parhaita – "Hoitavat itse oman valmentamisensa"Petteri Sihvoselta kova ylistyspuheenvuoro SM-liigan finalisteille – "Heissä on kaikki, mikä Suomi-kiekossa on hienoa"Jussi Tapola vihjailee: SM-liigan kevään suurimmat tähtitarinat lyödään vastakkain finaaleissa – "Voisi olla ihan luonnollista"
LiigaPelicansTapparaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 07:45
    Kiekko-Espoo

    SM-liigan tuoreimmasta tulokkaasta irtoaa kärkäs väite – Jyrki Aho vain virnuilee

  • Eilen06:55
    HIFK

    Olli Jokinen joutuu myöntämään kiistanalaisen piirteen HIFK:sta – "Erittäin kapea"

  • 13.9.21:51
    Sport

    SM-liigaseuralle kauhunhetkiä

  • 13.9.21:35
    KooKoo

    SaiPan kannattajilla huimat bileet

  • 13.9.21:00
    Pelicans

    Näin Olli Jokinen reagoi HIFK:n tuoreeseen tappioon – Sami Kapanen hämmästeli 10 kuukauden paluuta