Rata-autoilun GP2-sarjassa siirrytään ensi kaudella sileisiin sliksirenkaisiin. Viime kaudella sarjassa ajettiin urarenkailla.
GP2-sarja on formula ykkösten pikkuveliluokka. Myös formula ykkösissä siirrytään urarenkaista slikseihin kaudella 2008.
Muita GP2-sarjan sääntömuutoksia ovat kaksikerroksiseen takasiipeen siirtyminen. Viimekautista kolmekerroksista takasiipeä saa käyttää enää vain Monacon osakilpailussa. Myös autojen jarruja ja tukivarsia vahvistetaan.
Pistelaskuun tehdään pieni muutos: kun kaudella 2005 kilpailun nopeimmasta kierrosajasta sai kaksi mestaruuspistettä, jaetaan pisteitä jatkossa enää vain yksi. Saadakseen nopeimman kierroksen pisteen, on kuljettajan lähdettävä matkaan hänelle määräytyneestä lähtöruudusta.
Sarjassa käytetään jatkossakin Dallaran rakentamia autoja, Renault'n V8-moottoreita ja Bridgestonen renkaita.
GP2-kausi käynnistyy 8.-9. huhtikuuta Espanjan Valenciassa.
(MTV3)