Georgian ja Venäjän ottelu siirtyy marraskuulle

Vladimir Besthastnik, Venäjä (Photo: Allsport)
Vladimir Besthastnik, Venäjä (Photo: Allsport)Copyright Allsport 2002
Julkaistu 13.10.2002 22:00

Georgian ja Venäjän välinen jalkapalloilun EM-karsintojen 10-lohkon ottelu on siirretty pelattavaksi myöhemmin syksyllä, mahdollisesti marraskuussa tai ensi vuoden puolella. Ottelu jouduttiin keskeyttämään lauantaina Tbilisissä hieman ennen ensimmäisen puoliajan loppua tilanteessa 0-0, kun paikallisen Lokomotiv-stadionin valonheittäjät sammuivat.

Venäläiset alkoivat heti tutkia, mikä oli sähköjen katoamisen todellinen syy. Venäjän ja Georgian suhteet ovat olleet viimeaikoina viileät, ja venäläiset epäilivät provokaation mahdollisuutta. -Haluamme uskoa, että vika oli tekniikan syytä, vaikka muunlaiseenkin syyhyn on riittävästi todisteita. Mutta jos tämä oli suunniteltu etukäteen, seuraukset Georgialle ovat vakavat, Venäjän jalkapalloliiton varapuheenjohtaja Valeri Draganov sanoi.

Ottelua oltiin jo viime kuussa siirtämässä myöhempään ajankohtaan maiden huonojen suhteiden takia. Venäjä oli uhannut ryhtyä sotilaallisiin toimiin Georgiassa tavoitteenaan tuhota tshetshenialaisten oletetut sissileirit alueella. Maiden suhteet pingoittuivat kireälle, sen jälkeen kun Venäjän prseidentti Vladimir Putin uhkasi lähettää joukkoja Pankisin solaan kysymättä lupaa Georgialta.

Georgialaisten mukaan syy sähkövikaan oli Lokomotivin stadionin sähkölaitteissa. Oikosulku pimensi valot. Kannattajat olivat peruutuksesta vimmoissaan. -Odotin innolla tasokasta ottelua, ja maksoin lipusta kolmanneksen kuukausipalkastani. Kuka maksaa sen minulle takaisin? Iliko Sulkhanyan harmitteli.

Lasha Gogokhia tokaisi, että onnettomuus oli loogista seurausta Georgian sekasortoisesta tilasta. -Kukaan ei vastaa täällä mistään. Olen varma, että ketään ei rangaista viasta.

(MTV3 - STT)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo