FC Jokerit mieli takaisiin liigaan

FC Jokerit
FC JokeritVeikkausliiga
Julkaistu 06.02.2002 18:58

Viime kauden päätteeksi veikkausliigasta ykköseen pudonneella Jokerien jalkapallomiehistöllä on vain yksi tavoite tulevalle kaudelle: nousta takaisin ylimmälle sarjatasolle.

Jokerit on hävinnyt alkuvuoden kohtaamisissa liigassa jatkaville paikallisvastustajille HJK:lle ja Atlantikselle 0-1. Lahti Cupissa perjantaina joukkue joutuu todelliseen tasonmittaustestiin: arpa heitti vastustajaksi mestaruutta juhlineen Tampere Unitedin.

Lahdessa on Jokerien maalissa Pasi Laaksonen, joka saattaa siirtyä ulkomaille vielä ennen kauden alkua. Hän on käynyt näytillä Ruotsissa Tukholman Hammarbyn harjoituksissa. Jos Laaksonen lähtee, jää torjuntavastuu Jokereissa pääosin Tommi Laitalan, 22, harteille.

Kenttäpelaajista ovat jäljelle jääneistä kokeneimmat puolustuksen Toni Tervonen ja Mika Helin, keskikentän Jani Pylkäs ja Toni Koskela sekä kärjen Risto Ojanen ja Bright. Nigerialainen kävi joulukuussa avioitumassa kotimaassaan ja on toistaiseksi seuran ainoa ulkomaalaisvahvistus.

Marraskuun tappiollisessa liigakarsinnassa jo Jokruista nostetut Peke Huuhtanen, 20, ja Niklas Tarvajärvi, 18, ampuivat ykkösessä 13 maalia.

Kakkosen Ponnistus ja Atlantis Akatemia kaatuivat kumpikin tuoreeltaan lukemin 3-2. Vahvasti "kupattunakin" Jokerit lienee hyvää ykkösen tasoa, vaikka viime kauden vakiomiehistä ovat ulkomaille siirtyneet Timo Marjamaa, Vesa Vasara ja Mika Väyrynen.

-Ykkösessä enemmän kokemusta hankkineiden Ville Sihvosen, Mikko Karvisen ja Teemu Nikkarin on oltava nyt nuoremmille esimerkkinä. Turha sitä on kieltää, että sekä pelaajat että valmentajat ovat sitoutuneet nousuun, sanoi Jokerien ykkösluotsina jatkava Ville Lyytikäinen.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo