Tampereen Pyrinnön Tommi Evilä ponnisti lauantaina pituushypyn kauden kotimaisen kärkituloksen 793. Evilän tulos syntyi Jyväskylän Hipposhallin kansallisissa kilpailuissa.
Evilän tulos ylittää Petteri Laxin Tampereen Tähtien kisoissa hyppäämän aikaisemman kauden kärkituloksen 8 sentillä. Tämän vuoden maailmantilastossa Evilän tulos on 13:s.
– Tommi hyppäsi vain 16 askelen vauhdilla ja pitkät trikoot jalassa. Tämä oli vielä harjoitusluonteinen tapahtuma, kertoi valmentajaisä Juhani Evilä.
– Kunto on kohdallaan. Eiköhän seuraava kilpailu ole sitten SM-kilpailuissa viikon päästä Botniahallissa, Juhani Evilä jatkoi.
Jyväskylässä toiseksi sijoittui Lappeenrannan Urheilu-Miehien Juho-Matti Pimiä tuloksella 774, mikä on vain yhden sentin päässä EM-kilpailuiden tulosrajasta.
(MTV3)