Everton rämpii syvällä huonon kauden jälkeen

Wayne Rooney, photo: Laurence Griffiths/Getty Images
Wayne Rooney, photo: Laurence Griffiths/Getty ImagesCopyright Allsport 2004
Julkaistu 17.05.2004 19:11

Kahdesti jalkapallon Englannin liigan 1980-luvulla voittanut Everton jäi lauantaina päättyneellä kaudella ankarasti tavoitteistaan. Seura säilytti viimeisenä joukkueena paikkansa ylimmällä sarjatasolla sijoittumalla 17:nneksi.

Edellisen kauden seitsemäs sija on seuran päävalmentajalle David Moyesille vain kaunis muisto. Kauden 38 ottelussa joukkue sai kasaan vain 39 pistettä, mikä on perinteikkään seuran huonoin tulos sitten kauden 1888-89. Kausi päättyi murheellisesti 1-5-vierastappioon Manchester Citylle.

Moyes vaatii muutoksia joukkueeseen ensi kaudeksi.
-Jos kaudesta haluaa etsiä jotain positiivista, sitä ei löydä. Uskon, että kaikki voivat nähdä, minkälaisen haasteen edessä olemme. Everton on juhlinut säilymistään liigassa viimeisen 13 vuoden ajan, joten muutoksia täytyy syntyä, Moyes puhisi.

Moyes vaatii seuran johdolta lisää rahaa pelaajahankintoihin. Seuralla on kuitenkin taakkanaan vajaan 45 miljoonan euron velat, jotka syntyivät joukkueen lainattua rahaa kaksi kautta sitten pelaajahankintoihin. Evertonin omistajalla Bill Kenwrightilla ei täten ole mahdollisuutta sijoittaa uusiin pelaajiin.

Joukkueen suurinta tähteä, 18-vuotiasta hyökkääjä Wayne Rooneyta ollaan myymässä. Chelsean nuorukaisesta tarjoama reilu 50 miljoonaa euroa helpottaisi seuran velkataakkaa, mutta Moyes ei usko Rooneyn myyntiin.
-Olen varma, ettei Waynea myydä, Moyes vakuuttaa.

-Suunnitelmani joukkueesta ovat olleet jo pitkään vireillä ja toivottavasti osa suunnitelmistani toteutuu. Jos emme sijoita pelaajiin kesällä, ensi kaudesta tulee viime kauden kaltainen, Moyes uhkaa.

Jos seura ei luovu Rooneysta, ensi kauden taloustilanne ei Evertonia mairittele. Ensi kaudella seurassa jatkava konkarihyökkääjäkaksikko Duncan Ferguson ja Kevin Campbell vie pelaajien palkkabudjetista yhteensä lähes 100 000 euroa viikossa.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo