Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU valmistautuu lisäämään Pohjois-Korean pakotteita – diktatuuri juhli kansainvälisen paineen kasvaessa

EU:n ulkoministeri Federica Mogherini.
EU:n ulkoministeri Federica Mogherini.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 07.09.2017 13:08

MTV UUTISET-STT-AFP

Euroopan unioni valmistautuu lisäämään pakotteita Pohjois-Korealle, kertoo EU:n ulkoministeri Federica Mogherini. Lisäpakotteet ovat vastaus Pohjois-Korean viimeisimpään ydinkokeeseen.

EU:n ulkoministerien tapaamiseen Tallinnaan saapunut Mogherini kertoi ehdottavansa, että ministerit keskustelisivat pakotteiden lisäämisestä.

Kiinan ulkoministeri Wang Yi puolestaan sanoi Kiinan "tukevan" YK:ta, jos se päättää lisätoimenpiteistä Pohjois-Koreaa vastaan.

Wangin mukaan Korean niemimaan tilanne on kehittynyt siihen suuntaan, että YK:n turvallisuusneuvoston tulisi ottaa käyttöön tarvittavat toimenpiteet.

Wang ei täsmentänyt toimenpiteitä tarkemmin, mutta huomautti, että pakotteet ja painostus yksistään eivät ratkaise tilannetta.

"Niin paljon painetta kuin mahdollista"

Japanin pääministeri Shinzo Abe vaatii kansainväliseltä yhteisöltä yhtenäisyyttä, jotta Pohjois-Koreaa kohtaan saadaan luotua mahdollisimman kova paine.

Venäjällä Vladivostokissa talousfoorumissa puhuneen Aben mukaan Pohjois-Koreaa täytyy painostaa niin paljon kuin mahdollista, jotta se lopettaisi ohjus- ja ydinohjelmansa.

– Meidän täytyy saada Pohjois-Korea suostumaan täysin ja välittömästi kaikkiin olennaisiin YK:n turvallisuusneuvoston päätöksiin sekä luopumaan ydin- ja ohjusohjelmastaan kokonaan, todistettavasti ja peruuttamattomasti.

Myös talousfoorumissa ollut Venäjän presidentti on puolestaan todennut, etteivät lisäpakotteet Pohjois-Koreaa vastaan auta tilannetta. Putinin mukaan diplomatia on ainoa keino hoitaa tilannetta.

Vladimir Putin

– Heitä (Pohjois-Koreaa) on mahdotonta pelotella. Olen vakuuttunut, että voimme välttää alueella käytävän laajamittaisen konfliktin, jossa käytetään joukkotuhoaseita ja selvittää tämän ongelman diplomatian kautta, Putin sanoi Vladivostokissa.

Tiedemiehille järjestettiin juhlat

Yhdysvallat esitti YK:n turvallisuusneuvostolle eilen, että Pohjois-Korealle asetettaisiin muun muassa öljy- ja tekstiilivientiä koskevia pakotteita.

Samalla halutaan myös jäädyttää maan johtajan Kim Jong-unin varat. Asia ilmeni uutistoimisto AFP:n käsiinsä saamasta päätöslauselmaluonnoksesta.

Uusista pakotteista on tarkoitus äänestää turvaneuvostossa maanantaina.

Pohjois-Korean uhmakkuus ei ole vähentynyt kasvavasta painostuksesta huolimatta. Maa juhli eilen näyttävin menoin tiedemiehiä, jotka osallistuivat maan viimeisimmän ydinkokeen toteuttamisessa.

Pääkaupunki Pjongjangin kadut täyttyivät hurraavista ihmisistä, kun linja-autoletka kuljetti asiantuntijoita.

Juhlan aiheena oli kuudes Pohjois-Korean tekemä ydinkoe. Maa kertoi viime viikon lopulla, että se oli testannut vetypommia. Valtion television mukaan koe oli täydellinen menestys.

Pohjois-Korea on sanonut, että pommi voidaan ladata ohjuksen kärkeen.

Lisää aiheesta:

YK:n turvallisuusneuvosto antoi yksimielisen tukensa Pohjois-Koreaa koskeville pakotteilleKiina kehottaa YK:ta ottamaan käyttöön "tarvittavat toimenpiteet" Pohjois-Korean suhteenPohjois-Korean ydinkoe kiristi selvästi tilannetta Korean niemimaallaVoiko Pohjois-Korean uhittelulle tehdä mitään? Soini: Puuttuminen sotakeinoin aiheuttaisi katastrofaaliset seurauksetPohjois-Korea teki jälleen uuden ohjuskokeen – "Emme siedä jatkuvia provokaatioita"Asiantuntijat eivät usko Pohjois-Korean vetypommiin – YK aloitti pakotteiden valmistelun
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 17:25
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • 16:54
    Iso-Britannia

    Taksikuski kuvasi järkyttävän näyn: Huntingdonin epäilty puukottaja jäi kiinni – "tappakaa minut"

  • 16:30
    Rooma

    Lähes 800 vuotta vanha torni romahti Roomassa

  • 15:17
    Tasoristeysonnettomuudet

    Dramaattinen video: Juna jyräsi rekan voimalla Alankomaissa

  • 15:00
    Afganistan

    Ainakin 20 kuollut ja yli 500 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys