Etelä-Suomeen luvassa ennätyslämmin viikonloppu – Lapissa satoi ensilumi
Viikonloppu jatkuu Etelä-Suomessa lämpimänä, Lapissa ei niinkään.
Lapissa Kilpisjärvellä satoi torstaina ja perjantain välisenä yönä ensilumi, kertoo Ilmatieteen laitos.
Viikonloppuna Lapissa jäädään edelleen alle kymmenen asteen lämpötiloihin.
– On tulossa niin lämmin viikonloppu kuin tähän aikaan vuodesta suinkin on mahdollista, meteorologi Pekka Pouta kertoi Uutisaamu-ohjelmassa.
– On ollut vähän tällaista aamusumua siellä sun täällä ja sitä voi olla viikonloppunakin, mutta ennen kaikkea tästä tulee eteläosaan maata todennäköisesti lämpimin viikonloppu mitä on koskaan ollut näin myöhään syksyllä, Pouta sanoi näyttäessään katsojien lähettämiä kuvia ohjelman alussa.
Huippulämmin ennuste koskee vain eteläistä Suomea. Poudan mukaan perjantai on pohjoisosassa Suomea viikon lämpimin päivä.
– Etelämpänä saderintama jää Suomen ylle, ja se aiheuttaa kuurosateita pitkin päivää. Siitä sadevyöhyke liikkuu kohti pohjoista. Etelässä on luvassa hyvin lämmin ilta, Pouta toteaa.
Lauantaina sadealue pysähtyy Lapin eteläosan ylle. Etelä-Suomeen on luvassa jopa yli 20 asteen lämpötiloja, Lapissa on kylmempää. Pohjois-Lapissa sunnuntain vastainen yö on pakkasyö.
– Etelässä sunnuntai on viikon lämpimin päivä. Siellä lämpötila nousee selvästi yli 20 asteen Turun pohjoispuolella, Pouta ennustaa.
Uusimmat
-
07:30
Sihvonen: Onko tässä SM-liigan paras pelaaja? Jäätävän laukauksen taakse piiloutuu maagisia piirteitä
-
07:28
Missä tehot? Patrik Laineen tuska kasvaa – Eeli Tolvasen tarkka tykki puhui, suomalainen maalivahtilupaus debytoi NHL:ssä
-
07:05
Rannalta löytyi 60-vuotias pulloposti – tällainen oli viesti: "Pitäisi varmaan kiittää..."
-
07:02
Suomalainen missikaunotar Aja silvottiin nelivuotiaana metsäaukiolla: "Muistan jokaisen veistä vetäneen käden liikkeen"
-
06:52
MM-hiihtojen päätteeksi jämerä suomalaisavautuminen, mutta onko FIS valmis muutokseen? "Jokainen voi ajatella millaisen myllerryksen se aiheuttaisi"
-
06:44
Tullin koronakoirat eivät pääsekään töihin: Ministeriön mukaan lääketieteellinen näyttö ei riitä, tulli on hämmentynyt – "Koulutetut koirat eivät voi odottaa loputtomiin"
-
06:39
Sunnuntain suomalaiset Oberstdorfin MM-kisoissa: Viimeinen tanssi – parketilla Iivo Niskanen
-
06:05
Tulitaistelu keskellä Helsinkiä, sinkohyökkäys jengitiloihin ja kranaatti-isku baariin – näin moottoripyöräjengit kasvoivat verellä ja väkivallalla
-
06:00
Therese Johaug ärähtää saksalaisvalmentajan kohuehdotukselle – "Hänen pitäisi tutkia muiden maiden toimintatapoja, ennen kuin avaa suunsa"
-
05:38
85-vuotias dalai-lama sai AstraZenecan koronarokotteen
-
05:31
Myanmar pyytää Intiaa palauttamaan turvaa hakeneita poliiseja – kieltäytyivät tottelemasta sotilasjuntan käskyjä
-
05:17
Ulkomailta kasveja tilaavaa harrastajaa voi odottaa paperisota: "Tulee varmaan jonkin verran virallisten teiden ohi"
-
04:53
Siperiassa Objokeen päässyt öljyä – jäisellä joella näkyi suuria liekkejä
-
04:44
Sveitsissä äänestetään tänään burkakiellosta – asua käyttäviä asuu maassa vain kymmeniä
-
04:34
Nordean kortit ja tärkeät palvelut pois käytöstä sunnuntaina: "Varatkaa käteistä"
-
23:06
Loton 6 500 000 euron potti jäi nappaamatta: Ensi viikolla tarjolla 8 000 000 euroa
-
22:41
Norjan hiihtotähdeltä kohahduttava teko – selvisi vakavalla varoituksella
-
22:30
SM-liigailta pakettiin HIFK-tähden näyttävän tykityksen myötä – katso kierroksen kaikki maalit
-
22:25
7-vuotias poika loukkaantunut Leppävirralla: Ajoi moottorikelkalla päin puuta – "Ei ollut kyse kävelyvauhdista"
-
22:22
Wilma Murto EM-finaalin kuudes – pelasi upporikasta ja rutiköyhää
-
Lataa lisää