Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Esapekka Lapilta hätkähdyttävä arvio kirpaisevasta takaiskustaan: "Veikkaan, että se on yli sata kertaa”

2:19Esapekka Lapilta hätkähdyttävä kuvaus aamun takaiskusta: “Veikkaan, että se on yli sata kertaa”Esapekka Lappi apeana päivähuollossa: "Ongelmasta toiseen"
Julkaistu 09.09.2023 13:25

AKI HIETAVALA

Lauantain aamupäivän lenkistä Kreikan MM-rallissa tuli Esapekka Lapin kohdalla melkoinen taaperrus. 

LUE MYÖS: "Nyt pois sieltä, hölmöt!" – Kreikan MM-rallin katsojat taas kerran täysin väärässä paikassa

LUE MYÖS: MTV Urheilu seuraa Kreikan MM-rallin lauantaipäivää

Heti ensimmäisellä pätkällä käsijarru sanoi työsopimuksensa irti ja seuraavalla erikoiskokeella pieksämäkeläinen kärsi rengasrikon. Ongelmien myötä Lappi tippui kisassa seitsemänneksi lähes neljän minuutin päähän kärjestä. 

– Ei ihan kaikki mennyt pieleen, mutta ongelmasta toiseen mentiin. Ei oikein itse tuollaisille mitään voi. Rengasrikko tuli sellaisesta kyydistä, ettei ollut mitään mahdollisuutta väistää, eikä olisi tilakaan tiellä riittänyt, Lappi sanoi MTV Urheilulle.

– Tosiaan hyvää tuuria, ettei lähtenyt koko takakulma. Se oli aika iso kivi, mihin osuttiin.

Maallikon voi olla vaikea ymmärtää, miten paljon käsijarrua tarvitaan rallissa. Siviililiikenteessä jarrua käytetään käytännössä vain pysäköinnissä, mutta Kreikan teknisillä sorateillä rallikuskit tarttuvat kahvaan lukuisia kertoja joka erikoiskokeella. 

– Kannattaa kysyä joltain insinööriltä, kuinka monesti siitä nykäistään, jos se toimii. Veikkaan, että kyseisellä pätkällä olisi ollut yli sata kertaa. Sillä autetaan tiukoissa mutkissa, jotta saa vähän perää irti. Neulansilmämutkissa se on taas oikeastaan pakollinen. Tai no ei ole, päästiinhän me pakittamatta ne kohdat, mutta nopein tapa se on, Lappi kuvaili.

– Käsijarru on niin sanotusti myös kauhukapula eli viimeinen vaihtoehto. Jos jostain syystä jarru menee myöhälle, niin sillä voi laittaa auton poikittain ja pelastaa tilanteen. Nyt kun sitäkään varokeinoa ei ollut, oli ajaminen aika varovaista. 

Hyvät sijat ovat suomalaiskuskilta karanneet. Eteenpäin on matkaa liki kaksi minuuttia. Toisaalta takana niskaan hengittää M-Sport Fordin Ott Tänak vain reilun puolen minuutin päässä. 

– Kiire tulee häntä vastaan. En tiedä, pystynkö pitämään Ottia takana, mutta totta kai yritetään. Helppoa se ei varmasti ole. Koetetaan pitää kynä toiminnassa ja jos jotain tapahtuu, niin sijoja ruksaillaan pois, Lappi velmuili.

Kreikan MM-rallissa ajetaan lauantaina vielä kolme erikoiskoetta. Kisa päättyy sunnuntaina. 

Lisää aiheesta:

Hyundain "härski" veto sai Esapekka Lapilta hyväksynnän: "Sehän toimi pirun hyvin"Kalle Rovanperä paljasti koomisen sananvaihdon Jonne Halttusen kanssa – suomalaistähdeltä täpärä pelastus läheltä piti -tilanteessaKalle Rovanperä nosti esiin pysäyttävän kysymyksen: "Onko siinä mitään järkeä?"Hyundai istui vihdoin Esapekka Lapin käteen – ”Olimme jo veitsi kurkulla pari kertaa”Esapekka Lappi tarvitsi palokunnan apua MM-rallissa – "Silmiä kirveli pirun paljon"Esapekka Lapilla oli auto lähteä lapasesta samassa paikassa kuin Ott Tänakilla – "Ravisteli pari kertaa"
MM-ralliEsapekka LappiHyundaiRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 08:02
    Marcus Grönholm

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • Eilen19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"