Emma-voittaja Chisun menestymisen mittari on tunne

Chisu (Kuva: Mtv Oy)
Chisu (Kuva: Mtv Oy)Mtv Oy
Julkaistu 05.02.2010 17:29(Päivitetty 05.02.2010 17:33)

Lyhyen uransa aikana jo viisi Emmaa saanut laululintunen ei mittaa menestystään lompakon paksuudella tai pysteillä.

28-vuotias Chisu, oikealta nimeltään Christel Sundberg, ponnahti Suomen musiikkitaivaan tähtirivistoon vuonna 2008, kun nainen teki hittikappaleensa Mun koti ei oo täällä.

Chisu pokkasi vuonna 2009 Emma-gaalasta kaksi pystiä ja tänä vuonna matkaan tarttui kolme pystiä. Herkkä tunteiden tulkki ei kuitenkaan tee työtään palkintojen kiilto silmissään, vaan kuuntelijoille.

– Mittaan menestykseni keikkojen yleisfiiliksen mukaan. Sillä, millä fiiliksillä ihmiset ovat keikoilla. Me kohdataan siellä keikalla, että me ollaan samaa. Ettei siellä ole mitään vastakkainasettelula. Mä ainakin koen, että se on mulle se juttu. Mä jaan yleisön kanssa jotain, Chisu kertoo Viihdeuutisille.

Haluatko olla vielä kuusikymppisenä sellainen rautaleidi, että sä vedät tuolla lavalla herkkiä rakkausbiisejä ja ihmiset itkee?

– Mä haluaisin olla kuusikymppisenä kuin Meryl Streep, musta se on rautainen mimmi. Vähän samassa hengessä, kun se vetää Mamma Mia -leffassa. Mun haaveena ei ole kuitenkaan ryhtyä itse näyttelijättäreksi, tai eihän sitä koskaan tiedä, mutta ei nyt ainakaan ylihuomenna vielä.

Piskuisen laulajattaren kotona odottaa jo kaksi Emma-palkintoa. Nyt naisten pääluku on kasvanut jo viiteen, joten majapaikassa alkaa olla jo tilanpuutetta.

– Mun aiemmat Emmat ovat mun valkoisen pianon päällä. Mutta jos mä elämäni aikana voitan vielä jonkun palkinnon tai lisää Emmoja, niin joku voi lähettää mulle vaaleanpunaisen flyygelin. Nyt alkaa olla jo täyttä, Chisu nauraa.

(MTV3-ANN-MARI LEINONEN)

Tuoreimmat aiheesta

Chisu