Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Donald Trump vastaa Yksin kotona 2 -ohjaajan syytöksiin – aneltiin esiintymään elokuvassa

3:56Miksi Donald Trump nauttii suosiota syytteistä ja muusta loasta huolimatta? Risto E. J. Penttilä: "Tuee mieleen kultti"Risto E.J. Penttilä analysoi, miksi Donald Trump on suosiossa syytteistä ja muusta loasta huolimatta.
Julkaistu 29.12.2023 14:41
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Yksin kotona 2 -elokuvan ohjaaja Chris Columbus on väittänyt, että Donald Trump kiusasi tiensä elokuvaan. Trumpin mukaan häntä kuitenkin aneltiin esiintymään elokuvassa. 

Yhdysvaltain entinen presidentti  Donald Trump  on kiistänyt ohjaaja Chris Columbuksen väitteet, joiden mukaan hän olisi kiusannut itsensä esiintymään vuoden 1992 elokuvassa Yksin kotona 2: Eksynyt New Yorkissa.

Trump sanoo yhdysvaltalaisella Truth Social -somealustalla, että elokuvan tuotantotiimi aneli häntä esiintymään omana itsenään elokuvassa. 

25.2DHK85WMacaulay Culkin ja Donald Trump nähdään Home Alone 2 -elokuvassa Plaza-hotellissa.

– He vuokrasivat New Yorkista Plaza-hotellin, jonka omistin tuolloin. Olin hyvin kiireinen, enkä halunnut tehdä sitä. He olivat hyvin mukavia, mutta ennen kaikkea sinnikkäitä. Suostuin, ja loppu on historiaa, Trump kirjoitti. 

– Se pieni cameo lähti lentoon kuin raketti, ja elokuva oli suuri menestys, ja on sitä edelleen, varsinkin joulun aikaan. Ihmiset soittavat minulle aina, kun se esitetään, Trump jatkoi. 

Elokuvan ohjaaja Columbus kertoi Business Insiderille, että Trumpin esiintyminen elokuvassa olisi ollut tavanomaisen maksun lisäksi edellytys sille, että elokuvaa saatiin kuvata Plaza-hotellissa. Columbuksen mukaan Trump olisi sanonut, että ainoa tapa käyttää hotellia kuvauspaikkana, on sisällyttää hänet mukaan elokuvaan. 

Trumpin mukaan Columbuksen väite ei voisi olla kauempana totuudesta. 

– Se cameo auttoi tekemään elokuvasta menestyksen, mutta jos he kokivat itsensä kiusatuiksi, eivätkä halunneet minua, niin miksi he kuitenkin laittoivat minut mukaan ja pitivät siellä yli 30 vuotta. Koska tein, ja teen edelleen, hyvää elokuvalle, siksi! Taas yksi Hollywood-tyyppi menneisyydestä, joka haluaa nopeaa julkisuutta Trumpin avulla itselleen, Trump kirjoitti. 

Lue myös: Michiganin korkein oikeus hylkäsi kanteen: Päätti pitää Trumpin vaalikelpoisena esivaaleissa

80- ja 90-luvuilla Trump oli kuuluisa cameo-esiintymisistään elokuvissa ja tv-ohjelmissa. Vuonna 2017  Matt Damon  tuki Yksin kotona -elokuvissa pääosaa näyttelevän Macaulay Culkinin väitettä, jonka mukaan Trump vaati esiintymistä tuotannoissa, joissa haluttiin käyttää hänen kiinteistöjään, ja kertoi Hollywood Reporterille, että tällaiset cameot poistettiin usein lopullisesta leikkauksesta.

Vuonna 2019 jotkut Trumpin kannattajat valittivat, kun hänen cameonsa poistettiin Kanadassa televisiossa esitetystä elokuvaversiosta. Tuolloin Trump sanoi epäilevänsä, että se oli Kanadan pääministerin  Justin Trudeaun tekosia keskellä maiden välistä kauppatullikiistaa.

Lue myös: Donald Trump lyttäsi Rihannan Super Bowl -esityksen: "Epäilemättä huonoin puoliaikashow'"

CBC-televisioyhtiön tiedottaja kiisti tämän ja sanoi, että verkko oli ostanut elokuvan lähetettäväksi ja leikannut sen vuonna 2014, ja Trumpin kohtaus oli yksi monista, jotka se jätti pois, koska ne eivät olleet olennainen osa juonta.

Home Alone 2 -elokuva tuotti 359 miljoonaa dollaria, eli noin 325 miljoonaa euroa, ja oli vuoden 1992 kolmanneksi eniten tuottanut elokuva. 

Lähde: The Guardian

Lue myös: Jo toinen osavaltio päätti: Trump ei ole vaalikelpoinen presidentinvaaleissa

Lisää aiheesta:

Woody Allen Donald Trumpista: "Erittäin hyvä näyttelijä"Yksin kotona -elokuvissa voroa näyttelevä Daniel Stern odottaa yhtä asiaa: "Se räjäyttää tajunnan"Yksin kotona -tähti muistelee kohtaamista Donald Trumpin kanssa – joutui maksamaan hurjan baarilaskunAikuisviihdetähti Stormy Daniels todisti Trumpin oikeudenkäynnissäTrumpin historiallinen rikosoikeudenkäynti alkoi – "He haluavat viedä vapauteni"MTV-analyysi: Vyyhti, jossa pyörivät valta, seksi ja raha – miksi pornotähti Stormy Daniels on niin paha vastus presidentti Trumpille?
Donald TrumpYksin kotonaMacaulay CulkinDamon MattJustin TrudeauElokuvat

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • 17:29
    Iso-Britannia

    Trump Britanniassa: Putin on pettänyt minut

  • 14:17
    Keir Starmer

    Trump ja Starmer allekirjoittivat teknologiasopimuksen

  • 14:01
    Prinsessa Catherine

    Donald Trump kommentoi prinsessa Catherinen ulkonäköä illallispuheessaan – näin kuninkaallinen reagoi

  • 10:51
    Jimmy Kimmel

    Jimmy Kimmel herjasi Trumpia Kirkin kuolemasta: "Suree kuin 4-vuotias kultakalaansa" – ohjelman hyllytyksestä uutta tietoa

  • 10:11
    Yhdysvallat

    Trump aikoo nimetä äärivasemmistolaisen Antifan terroristiseksi liikkeeksi