Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Bolt pihtaa suunnitelmiaan – "Voin vain nauttia elämästä"

Usain Bolt hengähti helpotuksesta, kun 200 metrin olympiakulta oli hoidettu.
Usain Bolt hengähti helpotuksesta, kun 200 metrin olympiakulta oli hoidettu.2016 Getty Images
Julkaistu 19.08.2016 20:39

MTV SPORT

Satasen perään myös miesten 200 metrin olympiakultaa voittanut Usain Bolt aikoo keskittyä elämästä nauttimiseen, kun Rion kisaurakka on ohi.

Bolt on tullut kolmansiin olympialaisiin tyhjentämään mitalipöytää ja näyttämään maailmalle ainakin vielä kerran.

– Tulin tänne voittamaan kolmea kultamitalia ja tämä oli niistä toinen. Tämä oli minun suosikkimatkani, joten olen tyytyväinen itseeni. Olen vain tyytyväinen, että minulla on enää yksi askel edessäni, Bolt huokaisi juoksun jälkeen.

– Olen yksi suurimmista yleisurheilijoista. Sitä tulin tänne todistamaan. Että en ole vain yksi parhaista, vaan yksi suurimmista ikinä. 

Pikaviestin loppukilpailu on vielä edessä, mutta suurin taakka alkaa olla poissa Boltin harteilta. Hän alkaa vähitellen siirtyä jäähdyttelyvaiheeseen urallaan. Ainakaan seuraavissa olympiakisoissa Tokiossa 2020 häntä ei nähtä – näillä näkymin.

– Olen tehnyt urheilulle niin paljon, että voin vain nauttia elämästäni. Olen todistanut niin paljon kuin pystyn, joten tämä on helpotus.

Jamaikalainen ei kuitenkaan suostunut vielä vahvistamaan, että tulevalla MM-kisakaudella hän jättäisi 200 metrin kokonaan pois ohjelmistosta, kuten jotkut huhut ovat väittäneet.

– En tiedä siitä. Katsotaan, mitä ensi kaudella tapahtuu, hän totesi.

Lisää aiheesta:

Usain Boltille satelee jo työtarjouksia – "Ensimmäiseksi haluan juhlia ja ottaa drinkin"Usain Boltilla tänään yksi uran viimeisistä kisoista – uran loppumiskohta yhä mysteeriBolt lupaa herkkua: Hyökkään maailmanennätyksen kimppuun!Bolt kantaa huolta dopingskandaalista – "Minun pitää voittaa"Usain Bolt: Rion olympialaiset urani viimeisetUsain Bolt: Haluan juosta 200 metriä alle 19 sekunnissa ensimmäisenä ihmisenä