Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

BBC kysyi Lavrovilta, oliko yli 70 lapsen pakottaminen kuukaudeksi vessattomaan kellariin natseja vastaan taistelua: "Venäjä ei ole puhtoinen"

0:26Sergei Lavrov tulistui ukrainalaistoimittajan kysymyksestäSergei Lavrov tulistui ukrainalaistoimittajan kysymyksestä viime viikolla.
Julkaistu 16.06.2022 23:23

Jenny Mäkinen

jenny.makinen@mtv.fi

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov antoi torstaina harvinaisen haastattelun BBC:lle. Lavrov ei ole juurikaan antanut haastatteluja läntisille medioille sen jälkeen, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan helmikuun 24. päivä.

Lavrov toteaa heti haastattelunauhan alussa tutut väitteet siitä, ettei Venäjä ole Ukrainaan hyökännyt.

– Me emme hyökänneet Ukrainaan. Me aloitimme erikoisoperaation, koska meillä ei ollut mitään muuta keinoa selittää lännelle, että Ukrainan raahaaminen Natoon olisi rikollinen toimenpide, Lavrov sanoi. 

Lavrov toisti haastattelussa tuttuja Krimin virallisia väitteitä siitä, että Ukrainassa on natseja ja Venäjä puhdistaa Ukrainaa natseista.

Lavrov on aiemmin väittänyt myös, että Ukrainan presidentti Volodomyr Zelenskyi on natsi siitä huolimatta, että tämä on juutalainen. Lavrov yritti paikkailla mokaansa väittämällä vielä, että Adolf Hitlerillä oli niin ikään juutalaista verta.

Lue myös: Sergei Lavrov kiivastui ukrainalaistoimittajan kysymyksestä – "Onko Venäjä jo myynyt kaiken Ukrainasta varastamansa?"

Venäjä on syyllistynyt sodan aikana useisiin sotarikoksiin ja muun muassa pommittanut siviilikohteita. Venäjä syyttää lännen medioita valehtelusta ja totuuden vääristelystä.

BBC:n toimittaja nostaa haastattelussa esille ukrainalaisen Yahidnen kylän, jossa YK:n huhtikuussa julkaiseman virallisen raportin mukaan 360 ukrainalaista kylän asukasta, joista 74 on lapsia, joutuivat Venäjän joukkojen pakottamana viettämään liki kuukauden koulun kellarissa. Kellarissa ei ollut vessoja tai juoksevaa vettä. Raportin mukaan kymmenen vanhusta kuoli tämän seurauksena.

– Onko tämä natseja vastaan taistelemista, haastattelija kysyi.

– Se on sääli. Mutta kansainväliset diplomaatit, mukaan lukien YK:n ihmisoikeusvaltuutettu, YK:n pääsihteeri ja muut YK:n edustajat ovat läntisen painostuksen alla ja hyvin heitä hyödynnetään läntisten medioiden valeuutisten vahvistamiseen.

– Venäjä ei ole puhtoinen. Venäjä on mikä on. Me emme häpeä näyttää keitä olemme, hän jatkoi.

Lisää aiheesta:

YK syyttää sekä Venäjää että Ukrainaa sotavankien teloittamisesta – Ukraina ei hyväksy syytöksiäBlinken vaati YK:n kokouksessa Putinia vastuuseen – Lavrov poistui kesken kaiken salistaErdoğan: Krimin niemimaa on palautettava Ukrainalle – Ukraina ei aio jäädyttää rintamalinjojaVenäjän Britannian-suurlähettiläs BBC:llä: Venäjä ei käytä ydinaseita Ukrainaa vastaan – Butshan sotarikossyytökset ovat tekaistujaVenäjällä opettaja sanoo kritisoineensa Ukrainan sotaa ja oppilaiden nauhoittaneen puheet – nyt edessä on "tuskallinen" oikeudenkäynti"Hän kutsuu heitä rauhanturvaajiksi, mutta tiedämme keitä he oikeasti ovat" – nämä puheenvuorot kuultiin YK:n Ukrainaa koskevassa hätäkokouksessa
Ukrainan sotaVolodymyr ZelenskyiVenäjäYKSotarikoksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen16:57
    Ukraina

    Dramaattinen video Ukrainasta: Panssariajoneuvo evakuoi siviilejä keskellä venäläistulitusta

  • Eilen16:03
    Ukraina

    Venäläisjoukot tunkeutuivat ukrainalaiskaupungin keskustaan: "Loppu voi olla lähellä"

  • Eilen14:12
    Venäjä

    Venäjä iski taas: Kiovassa ja Dnipropetrovskissa kuolonuhreja

  • Eilen13:15
    Politiikka

    Vauva keskeytti Orpon puheen syyskokouksessa: "Uusia kokoomuslaisia tulossa"

  • Eilen11:00
    Droonit

    Mikko Hyppönen näyttää: Näin suomalaiskeksintö pudottaa drooneja taivaalta