Anja Eerikäiselle poliisin ansioristi

Julkaistu 29.05.1998 14:33

Poliisiylijohtaja Reijo Naulapää luovutti poliisin ansioristin eläinsuojeluvalvoja Anja Eerikäiselle tänään Turussa. Ansioristin myöntämistä perustellaan mm. poliisin ja Anja Eerikäisen pitkään jatkuneen ja ansiokkaan yhteistyön johdosta.

- Anja Eerikäinen on tehnyt pitkän ja ansiokkaan päivätyön eläinsuojelun alalla ja ollut hyvä ja tarmokas yhteistyökumppani tässä työssä myös poliisin kanssa.
- Koko poliisikunnan kannalta on merkityksellistä myös se PR-työ, jota hän on poliisin hyväksi vuosien varrella pitämissään lehdistö- ja valistustilaisuuksissaan tehnyt - hän on aina muistanut kehua Suomen poliisia ja sen asiantuntemusta myös eläinsuojelun alalla.

Anja Eerikäinen jäi työstään eläkkeelle maaliskuun lopussa. Hän korostaa, ettei kuitenkaan koskaan jää eläkkeelle eläinsuojelutyöstä.
(STT)