Australiaan 50 vuotta sitten pudonneesta meteoriitista on uusissa tutkimuksissa löydetu jyväsiä, jotka ovat peräisin jopa 7 miljardia vuotta vanhoista tähdistä. Jyvät ovat vanhinta maapallolta löytynyttä materiaa, joka on vanhempaa kuin Aurinko.
Kaakkois-Australiassa sijaitsevan Victorian taivalla nähtiin 28. syyskuuta 1969 jättimäinen valopallo, joka jakautui kolmeen osaan ennen kuin katosi näkyvistä. Kyseessä oli Murchisonin meteoriitti, josta on nyt todistettu löytyvän vanhinta Maan pinnalta löytyvää ainetta, kertoo Live Science.
Live Sciencen haastatteleman tutkija Philipp Heckin mukaan Australiaan pudonneesta Murchisonin meteoriitista löydetyt jyväset ovat paljon suurempia kuin useimmat Aurinkoa edeltävät eli presolaariset jyvät.
