Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

16 osavaltiota haastoi Trumpin hallinnon oikeuteen – taustalla presidentin julistama kansallinen hätätila: "Rikkoo Yhdysvaltain perustuslakia"

2:55Trump julisti hätätilan
Julkaistu 19.02.2019 05:01

MTV UUTISET – STT

USA:ssa 16 osavaltiota haastoi Trumpin hallinnon oikeuteen hätätilan takia. 

Yhdysvalloissa kuusitoista osavaltiota on haastanut presidentti Donald Trumpin hallinnon oikeuteen presidentin julistaman kansallisen hätätilan takia. Osavaltioiden mielestä Trumpin ratkaisu on perustuslain vastainen.

Osavaltiot veivät Trumpin ratkaisun oikeuteen liittovaltion tuomioistuimessa Kaliforniassa. Osavaltioiden mielestä Trump yrittää hätätilanjulistuksella kiertää kongressin lainmukaiset valtaoikeudet.

Trump julisti hätätilan perjantaina saadakseen Meksikon rajamuurin rahoitetuksi. Viikonlopun aikana useat kansalaisjärjestöt ilmoittivat jo haastavansa päätöksen oikeudessa.

Suurin osa oikeusjutussa mukana olevista osavaltioista on kallellaan demokraatteihin päin: haasteessa ovat mukana Colorado, Connecticut, Delaware, Havaiji, Illinois, Kalifornia, Maine, Maryland, Michigan, Minnesota, Nevada, New Jersey, New Mexico, New York, Oregon ja Virginia.

Kalifornian oikeusministerin mukaan osavaltiot ovat muurin rakentamisen takia vaarassa menettää muihin tarkoituksiin kuten luonnonkatastrofiapuun varattuja rahoja.

–  Noiden liittovaltion rahojen käyttäminen rajamuurin rakentamiseen vastoin kongressin tahtoa rikkoo Yhdysvaltain perustuslakia, haasteessa sanotaan.

Juridisesti kinkkinen tilanne

Kongressin viime viikolla hyväksymässä rahoituspaketissa annettiin raja-aitojen rakentamiseen 1,375 miljardia dollaria, ja Trump allekirjoitti rahoituspaketin saadakseen estettyä uuden hallinnon sulun. Summa ei kuitenkaan riittänyt Trumpille, joka aikoo hätätilan avulla ohjata noin kuusi miljardia puolustusministeriön rahoja muurin rakentamiseen. Trump oli uhannut hätätilalla jo viikkojen ajan, ja julistusta seuranneet useat oikeusjutut olivat odotettavissa.

Tilanne on juridisesti monimutkainen. Presidentillä on lain mukaan oikeus julistaa hätätila ja käyttää liittovaltion varoja kansallisen turvallisuuden edistämiseen, mutta asetelma on hankala, sillä kongressi on ollut presidentin kanssa eri mieltä. Trump on myös julkisissa lausunnoissaan selvästi osoittanut käyttävänsä hätätilaa välineenä kongressin kiertämiseen.

Demokraattien lisäksi myös osa kongressin republikaaneista on tuominnut Trumpin ratkaisun ja sanonut sen toimivan vaarallisena ennakkotapauksena.

Lisää aiheesta:

Äänet kongressissa eivät riittäneet Trumpin veto-oikeuden kumoamiseen – katseet muuritaistelussa siirtyvät nyt oikeusistuimiin Takaisku Trumpille! Edustajainhuone tyrmäsi hätätilan julistuksen selvin luvuin – presidentti uhkaa käyttää veto-oikeuttaanTrumpin hätätila saanee tänään takapakkia edustajainhuoneessa – onko presidentillä edessään veto-oikeuden käyttö?Washington Post: Entisten virkamiehien kriittinen lausunto Trumpin hätätilan julistamisesta: "Kansalliselle hätätilalle ei ole uskottavia todisteita" Yhdysvalloissa edustajainhuone hyväksyi esityksen, jolla hallinnon sulku estetään Trumpin maahanmuuttokielto valitustuomioistuimen syynissä – päätös tulossa myöhemmin viikolla
Trumpin YhdysvallatDonald TrumpYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 05:35
    Venezuela

    Venezuela Trumpin öljytankkerisaarrosta: Järjenvastaista

  • 05:22
    Venezuela

    Trump määräsi saarron pakotteiden alaisille öljytankkereille Venezuelassa

  • ma07:13
    Ukrainan sota

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla

  • 14.12.19:23
    Yhdysvallat

    MTV Texasissa: Demokraatit virittelevät vastaiskua Trumpille, mutta äänestys-apatia vaivaa

  • 12.12.20:11
    Donald Trump

    Trump julkisti miljoonan dollarin kultakortin – tulossa sitäkin härskimpi rahastus