10.3.2003 Naudanliha-seesamivokki ja banaanimisu
500 g naudan ulkofileetä tai paistia
3 valkosipulinkynttä
1 pieni punasipuli
1 pieni keltasipuli
1 keltainen paprika
2 rkl öljyä
1/2 dl seesaminsiemeniä
1/3 kiinankaalia (n. 1 l)
kevätsipulia
1-2 rkl makeaa chilikastiketta
1-2 rkl soijaa
suolaa
sokeria
Leikkaa liha hyvin ohuiksi viipaleiksi ja sitten noin 1-1,5 cm:n suikaleiksi. Kuori ja viipaloi valkosipulit ja sipulit. Halkaise paprika, poista siemenet ja leikkaa malto ohuiksi suikaleiksi. Suikaloi myös kiinankaali ja kevätsipuli.
Kuumenna öljy vokissa tai suuressa paistinpannussa. Lisää valkosipulit, seesaminsiemenet ja osa lihasuikaleista. Lisää lihasuikaleet kuumalle pannulle noin kolmessa erässä ja anna ruskistua. Laita seuraavaksi sipulit ja paprikat ja paista 1-2 minuuttia. Lisää kiinankaali- ja kevätsipulisuikaleet, chilikastike, soija, ripaus suolaa ja sokeria. Kuumenna hetki sekoitelleen ja tarkista maku. Tarjoa riisin tai nuudeleiden kanssa.
Banaanimisu
3 banaania
1 sitruunan mehu
1/2 dl vaaleaa siirappia
150 g maustamatonta tuorejuustoa
maitoa ohentamiseen
vaniljasokeria
sokeria
pinnalle:
kaakaojauhetta
Leikkaa banaanit viipaleiksi ja purista viipaleiden päälle sitruunan mehu. Ohenna tuorejuusto maidolla ja mausta sokerilla ja vaniljasokerilla. Lado kulhon pohjalle banaania. Kaada päälle siirappia ja seuraavaksi kerros tuorejuustoseosta. Toista kerrokset. Jätä päällimmäiseksi kerrokseksi tuorejuustoa ja siivilöi pinnalle kaakaojauhetta.
- Toim. Sonja Blåberg ja Kaisa Torkkeli
Naudanliha-seesamiwokki, 100 g 2
Energia: 0,47 MJ / 110 kcal
Prot. 11 g, hh 3 g, ra. 6 g
Banaanimisu, 100 g 3
Energia: 0,5 MJ / 130 kcal
Prot. 3 g, hh 18 g, ra. 5 g
Laskelmat on tehty käyttäen Aivo Finland Oy:n ravintolaskentaohjelmia.
Uusimmat
-
07:24
Zelenskyi: Venäjän pommituksia Ukrainassa ei voi selittää sotilaallisin perustein: "Ukrainalaisten kansanmurha"
-
07:19
Tulivaunujen ja Blade Runnerin musiikeista vastannut elokuvasäveltäjä Vangelis on kuollut
-
07:17
Nukutko näin? Asiantuntija näyttää oikeaoppisen nukkuma-asennon
-
07:15
Leijonia vastaan luistelee "superouto" kolmoiskansalainen, joka nauraa muoti-ilmiölle Suomessa: "En halua tarkastaa tiliäni vielä"
-
06:45
Leijonien tähtihyökkääjä otti kalavermeet mukaan MM-kisoihin – yhtäkkiä kerhoon liittyi myös NHL-vahvistus: "Yllätyin ihan!"
-
06:31
Näiden sähköhärveleiden puikkoihin pääsee ilman ajokorttia – sata kilometriä maksaa alle euron
-
06:30
Zelenskyi: Venäjän pommituksia Ukrainassa ei voi selittää sotilaallisin perustein: "Kansanmurha" – MTV seuraa sotaa
-
06:28
Vantaan sellimurhaa todistaneet vangit kuultavina oikeudessa – uskaltavatko he kertoa näkemästään väkivallasta? MTV seuraa oikeudenkäyntiä
-
06:26
Mykyta, 22, pakeni Mariupolista helvetin keskeltä kaksi kuukautta sitten – nyt hän on töissä jääkiekon MM-kisoissa Suomessa
-
06:25
Metsä- ja ruohikkopaloista varoituksia tänään Suomessa laajasti
-
06:15
Olli Jokinen paljastaa huikeimman koppikepposen – "Siinä soitettiin jo kotiin että nyt lähdetään NHL:ään"
-
06:10
Suomalaishyökkääjän osuma ei riittänyt – Florida taipui katkerasti päätössekunneilla
-
06:10
Nämä ovat hidastuvan jäsenyysprosessin riskit Suomelle: "Nato-maiden rivejä voi olla vaikea pitää suorassa niin kauan"
-
05:56
Espanjan maanpaossa ollut ex-kuningas palasi kotimaahansa – hallitus vastustaa yöpymistä kuninkaallisessa palatsissa
-
05:44
Venäjän läheisyys mietityttää ja turistien katoaminen sattuu – tältä tuntuu asua itärajalla tällä hetkellä
-
05:25
Venäläisen maakaasun tulo Suomeen voi katketa jo tänään
-
00:07
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
23:59
Kanadan piina päättyi helpotukseen – MM-debytantti ratkaisi hattutempulla
-
23:46
Tulinen kuti pudotti NHL-järkäleen polvilleen MM-jäällä – tarvitsi apua päästäkseen kaukalosta
-
23:45
MTV:n kirjeenvaihtaja: Puolustusvoimilla tarkasti tiedossa, miten Yhdysvallat voi auttaa Suomea Naton "harmaan ajan"
-
Lataa lisää