Myös Suomessa vainajia ehostetaan. Ehostuksessa käytetään niin sanottuja "tavallisia" meikkituotteita.
Ihmisen viimeinen matka on harras, juhlava tilaisuus, jota varten edesmennyt henkilö puetaan ja ehostetaan. Myös Suomessa vainajia ehostetaan hienovaraisesti.
– Meillä tehdään niin, että jos on suinkin mahdollista, vainaja ehostetaan loppuun asti. Lähinnä laitetaan puuteria, jos on vaikka ruhjeita kasvoissa, kertoo Jukka Kuosa, toimitusjohtaja hautauspalvelu Callasta.

Kuosa on ollut alalla noin 20 vuotta.
Omainen voi erikseen pyytää ehostusta edesmenneelle rakkaalleen, mutta sitä tehdään myös automaattisesti.
– Jos esimerkiksi kasvoissa on jälkiä, ne siistitään. Varsinkin siinä tapauksessa, jos omaiset vielä haluavat nähdä vainajan, Kuosa kuvaa.
Ehostuksessa käytetään niin sanottuja "tavallisia" meikkituotteita – siis samoja, joita ihmiset tavallisestikin käyttävät.
– Eniten käytetään puuteria, jos kasvoissa on hankaumia tai ruhjeita. Joskus vainajan kynnet lakataan, jos omaiset haluavat. Joskus myös omaiset itse tekevät ehostuksia, Kuosa kertoo.
Miten haudataan?
- Evankelis-luterilaisessa siunaustilaisuudessa arkku on yleensä kiinni


